PANSERRAIKOS CHE GUEVARA CLUB
Την κούπα σήκωσαν τα Λιονταράκια στο Τουρνουά της Θεσσαλονίκης

Στο Διεθνές Παιδικό Τουρνουά Ποδοσφαίρου Ακαδημιών που έγινε από τις 24-27 Απριλίου στο Αθλητικό Κέντρο Μάττα της Καλαμαριάς, συμμετείχαν τα τμήματα υποδομών Κ-17 και Κ-15 του ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΥ.

Τα Λιονταράκια της ομάδας μας και του Νίκου Κουσουτζίδη στην κατηγορία του Παιδικού (γεν. 2001-02) κατέλαβαν την 1η θέση και το κύπελλο, επικρατώντας στο Μεγάλο Τελικό του ΟΣΦΠ Θεσσαλονίκης με σκορ 3-0.

Για να φτάσουν στην κούπα επικράτησαν στην προκριματική φάση της Ακαδημίας Γιώτσα με 5-1, του Ηρακλή Θεσσαλονίκης με 2-0, ενώ ηττήθηκαν από τον ΟΣΦΠ Θεσσαλονίκης με 2-5

Στην κατηγορία του Προπαιδικού (γεν. 2002) τα Λιονταράκια της ομάδας μας, με προπονητή τον Τάκη Προύσαλη κατέλαβαν την 4η, καθώς ηττήθηκαν στον Μικρό Τελικό από τον Απόλλωνα Καλαμαριάς με σκορ 1-0.

Οι παίκτες μας στην προκριματική φάση επικράτησαν του Αγροτικού Αστέρα με 1-0, της Θύελλας Φιλώτα με 3-1, ενώ ήρθαν ισόπαλοι 0-0 με τον Ποσειδώνα Καλαμαριάς.

Τέλος η ομάδα της Κ-17 του ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΥ με προπονητή τον Στράτο Κιουσεχτσίδη κατέλαβε την 2η θέση, καθώς στον Μεγάλο Τελικό δεν τα κατάφερε απέναντι στον Άρη Θεσσαλονίκης γνωρίζοντς την ήττα με 0-4.

Για να φτάσουν μέχρι το Μεγάλο Τελικό οι παίκτες μας, επικράτησαν στα προκριματικά του Αγροτικού Αστέρα με 3-2, του Ήφαιστου με 8-0, ενώ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 με τον Απόλλωνα Καλαμαριάς.

Ευχαριστούμε πολύ για το φωτογραφικό υλικό τον κο Γιαξή

Σπουδαίες επιδόσεις για το ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟ στα "Νιόβεια 2016"

Στους 34ους διεθνείς Κολυμβητικούς Αγώνες "Νιόβεια" που διοργάνωσε η ΧΑΝΘ και η Περιφερειακή Επιτροπή Κεντροδυτικής Μακεδονίας και διεξήχθησαν από τις 23-24 Απριλίου 2016 στο Ποσειδώνειο Κολυμβητήριο, συμμετείχε ο ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ.

Η ομάδα μας που εκπροσωπήθηκε από 18 αθλητές και 8 αθλήτριες μπορεί να μην κατάφερε να επιστρέψει με κάποιο μετάλλιο από τους συγκεκριμένους Κολυμβητικούς Αγώνες, αλλά κατάφερε να κερδίσει πολλές προκρίσεις στους Τελικούς των αγωνισμάτων και να μπουν στην κορυφαία 16αδα.

Στους αγώνες συμμετείχαν ομάδες από όλη τη χώρα καθώς και ομάδες από τη Βουλγαρία, την Τουρκία, τη Σλοβενία, την Κροατία και τη Ρουμανία.

Οι αθλητές που έλαβαν μέρος και οι επιτυχίες τους

Χρυσούλα Ιωαννίδου 6η 50μ.πρόσθιο, 14η 100μ. πρόσθιο

Κωνσταντίνα Σκουλίδου 9η 50μ. πρόσθιο, 15η 200μ. πρόσθιο, 17η 100μ. πρόσθιο, 65η 50μ. ύπτιο

Μαρία Ορτιτζίου 13η 200μ. ύπτιο, 15η 100μ. ύπτιο, 16η 50μ. ύπτιο

Κατερίνα Καρδάκου 14η 50μ. πρόσθιο, 16η 200μ. πρόσθιο, 24η 100μ. πρόσθιο

Δήμητρα Σταυροπούλου 31η 100μ. πρόσθιο, 81η 50μ. ελεύθερο

Μαρία Κουλαξίδου 32η 200μ. ελεύθερο, 43η 100μ. ελεύθερο

Αναστασία Θεοχαρίδου 36η 50μ. πρόσθιο, 40η 100μ. πρόσθιο, 50η 50μ. πεταλούδα, 72η 50μ. ελεύθερο

Ιωάννα Φλώρου 38η 50μ. πρόσθιο, 79η 50μ. ελεύθερο

Στέργιος Πάππος 7ος 50μ. πρόσθιο

Δημήτρης Ρέκλος 8ος 200μ. ύπτιο, 10ος 100μ. ύπτιο, 16ος 50μ. ύπτιο, 18ος 400μ.ελέυθερο

Μενέλαος Ανδρεάδης 8ος 50μ. ύπτιο, 15ος 50μ. ύπτιο

Πλούταρχος Τζεβελέκος 13ος 200μ. ύπτιο, 22ος 50μ. ύπτιο

Κωνσταντίνος Καλαμπαλίκας 23ος 200μ. ύπτιο, 28ος 50μ. ύπτιο, 31ος 100μ. ύπτιο, 52ος 50μ. ελεύθερο, 66ος 100μ. ελεύθερο

Σταύρος Μπάης 29ος 200μ. ύπτιο, 53ος 50μ. πεταλούδα

Ανδρέας Χατζηκωνσταντίνου 30ος 100μ. πρόσθιο, 45ος 50μ. πρόσθιο, 82ος 50μ. πεταλούδα

Δημήτρης Τσιαφίδης 31ος 100μ. πρόσθιο, 33ος 200μ. πρόσθιο, 39ος 50μ. πρόσθιο, 58ος 200 μικτή ατομική

Γιώργος Μπάμπαλης 35ος 200μ. πρόσθιο, 42ος 50μ. πρόσθιο, Ακυρ. 100μ. πρόσθιο

Άγγελος Φάκης 39ος 100μ. πρόσθιο, 44ος 200μ. πρόσθιο, 48ος 50μ. πρόσθιο

Νίκος Πλατινάρης 43ος 200μ. πρόσθιο, 51ος 100μ. πεταλούδα, 73ος 100μ. ελεύθερο, 75ος 50μ. πεταλούδα

Ανακοινώθηκε το πρόγραμμα των play-off στο Μπάσκετ

Ανακοινώθηκαν από τη Διοργανώτρια Αρχή της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, οι ημερομηνίες και οι ώρες διεξαγωγής των αναμετρήσεων στη Φάση των Play Off, απέναντι στον Αίαντα Κομοτηνής για το Πρωτάθλημα Μπάσκετ, με την πρόκριση στα ημιτελικά να ορίζεται στις δύο νίκες.

Το συγκρότημα του Σπύρου Ιωαννίδη στο 1ο παιχνίδι θα αντιμετωπίσει την ομάδα της Θράκης την Κυριακή 8/5 στις 5μμ. στις Σέρρες.

Η δεύτερη αναμέτρηση θα πραγματοποιηθεί στην Κομοτηνή την Τετάρτη 11/5 στις 6μμ.

ενώ σε περίπτωση που χρειαστεί και 3ος αγώνας αυτός θα διεξαχθεί και πάλι στις Σέρρες, την Κυριακή 15/5 στις 5μμ.

23/4 με Αίαντα ... 4/6 με ΓΑΣ

Πριν από λίγες μέρες έγιναν γνωστές οι ομάδες και το πρόγραμμα της Τελικής Φάσης στο Γυναικείο Πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Την Τρίτη (19/4) έγιναν γνωστές οι ώρες και οι ημερομηνίες διεξαγωγής των αναμετρήσεων.

Οι Λιονταρίνες της ομάδας μας το Σάββατο 23/4 στις 5μμ. θα αντιμετωπίσουν στην πρεμιέρα της διοργάνωσης στο Κλειστό της Ομόνοιας τον Αίαντα Κομοτηνής.

Στη συνέχεια ακολουθεί το ντέρμπυ πρωτοπόρων στην Ξάνθη απέναντι στην Ασπίδα Ξάνθης, ενώ ο πρώτος γύρος κλείνει με την εντός έδρας αναμέτρηση απέναντι στο ΓΑΣ Κομοτηνή.

Δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα της ομάδας μας, τις ημερομηνίες και τις ώρες διεξαγωγής των ματς

"Χρυσά, Ασημένια και Χάλκινα" τα κορίτσια της Συγχρονισμένης Κολύμβησης

Με ένα χρυσό μετάλλιο στο Σόλο, ένα ασημένιο στο Ντουέτο, μια "ανάσα από το βάθρο" και μάλιστα δις, κατακτώντας τελικά την 4η θέση και την κατάκτηση της 3ης θέσης στο Σύνολο, επέστρεψε η ομάδα Συγχρονισμένης Κολύμβησης Κορασίδων Α' του ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ από το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα που διεξήχθη από τις 22-24 Απριλίου στο Δημοτικό Κολυμβητήριο Χαϊδαρίου.

Τα κορίτσια της Θεοδώρας Παρτάλη και της Αλεξάνδρας Φραγκάκη, μας έκαναν περήφανους για ακόμα διοργάνωση, αποδεικνύοντας την παράδοση που έχει όλα αυτά τα χρόνια ο ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ στο τμήμα της Συγχρονισμένης Κολύμβησης.

Πιο συγκεκριμένα στον Τελικό του Σόλο η Δήμητρα Τσιαντή κατέκτησε την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα, συγκεντρώνοντας 73,6444 βαθμούς, αφήνοντας πίσω της, τις αθλήτριες του Αθλητικού Ναυτικού Όμίλου Μεταμόρφωσης, Γεωργία Βασιλοπούλου και Ηλιάνα Καμπούτση που τερμάτισαν στη 2η και 3η θέση με 73,6369 και 71,3832 βαθμούς αντίστοιχα.

Αυτό όμως δεν ήταν το μοναδικό μετάλλιο που κατέκτησε η ομάδα μας, καθώς στον Τελικό του Ντουέτο οι: Δήμητρα Τσιαντή και Θωμαή Θεοδωρίδου κατέκτησαν την 2η θέση και το ασημένιο μετάλλιο με 71,7129 βαθμούς, πίσω από τις Ηλιάνα Καμπούτση και Γεωργία Βασιλοπούλου του Αθλητικού Μεταμόρφωσης (73,7351β.) και μπροστά από τις: Όλγα Κουργιαντωνάκη, Νικολέτα Παπαγεωργίου και Ηλέκτρα Παπαδοκωνσταντακάκη του Ναυτικού Ομίλου Χανίων (71,2684β.)

Αξίζει να σημειωθεί ότι στον προκριματικό του αγωνίσματος το εισητήριο για τον Τελικό, σφράγισε μαζί με τη Δήμητρα Τσιαντή η Ιωάννα Τσιλιακούδη.

Άτυχες στάθηκαν οι αθλήτριες της ομάδας μας στον Τελικό του Κόμπο και του Ομαδικού, καθώς τερμάτισαν 4ες και με πολύ μικρές διαφορές πίσω από τον Αθλητικό Ναυτικό Όμιλο Μεταμόρφωσης, το Ναυτικό Όμιλο Χανίων και το Ναυτικό Όμιλο Βουλιαγμένης.

Όσον αφορά τη συγκεντρωτική βαθμολογία συλλόγων, οι αθλήτριες του ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ τερμάτισαν στην 3η θέση συγκεντρώνοντας 181 βαθμούς, πίσω από τον Αθλητικό Ναυτικό Όμιλο Μεταμόρφωσης που συγκέντρωσε 246 βαθμούς και το Ναυτικό Όμιλο Χανίων που συγκέντρωσε 219 βαθμούς.

Τέλος οι αθλήτριες που μας εκπροσώπησαν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Συγχρονισμένης Κολύμβησης Κορασίδων Α'

ήταν οι:

Αβδελά Δανάη, Αγραφιώτη Ζωή, Θεοδωρίδου Θωμαή, Καλαθά Αλεξία, Κιοσσέ Πασχαλίνα, Μπάγκου Ευθυμία, Πανταζή Ηλιάνα, Ταλουμτζή Μαριλένα, Τσαλούμη Σοφία, Τσιαντή Δήμητρα και Τσιλιακούδη Ιωάννα.

Πηγή φωτό mgspanserraikos.gr

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - Ν. ΕΛΒΕΤΙΑ 21-25 (Fotos)

Την ήττα με σκορ 21-25 γνώρισε την Κυριακή (24/4) στο Κλειστό της Κοιλάδας η ανδρική ομάδα Handball του Πανσερραϊκού για την 17η αγωνιστική του 5ου ομίλου της Β' Εθνικής.

Τα Λιοντάρια της ομάδας μας ουσιαστικά πλήρωσαν τα πολλά αμυντικά κενά, την κακη αμυντική λειτουργία και τις πολλές απουσίες που είχαν στο συγκεκριμένο ματς και δίκαια ηττήθηκαν από τη Νέα Ελβετία.

Η ομάδα μας που δεν είχε στη διάθεση της παίκτες-κλειδιά και μετρώντας απουσίες τεσσάρων βασικών παικτών (Σταφυλλίδης Μόσχογλου,Κάργατζης, Μύσσιος) καθώς επίσης και των τερματοφυλάκων Αγγελίδη, Μερτζανίδη που ήταν τραυματίες, δεν κατάφεραν να πάρουν κάποιο θετικό αποτέλεσμα και ηττήθηκαν το τελικό 21-25.

Πρώτος σκόρερ του Πανσερραϊκού ήταν ο Φουντουκίδης με 9 τέρματα.

Από τρία τέρματα σημείωσαν οι: Τσίτος και Πίνο, ενώ από δύο τέρματα πέτυχαν οι: Καζακίδης, Στόγιος και Μανδέλας.

Επόμενη αναμέτρηση για την ομάδα μας, το εκτός έδρας παίχνίδι στην Αλεξανδρούπολη στις 7/5/16 απέναντι στους Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης

πηγή φωτό: Lions Handball Panserraikos

«ΈναρξηΠροηγούμενο12345678910ΕπόμενοΤέλος»